Karakovan Balı Nasıl Anlaşılır

Bal insan sağlığı açısından en kıymetli besinlerin başında gelmektedir. Ülkemizde üretimi yapılan farklı şekilde birçok yöntem ve teknikler kullanılarak bal üretimi yapılmaktadır. Piyasada satılan ballar arasında ençok ilgiyi zorlu üretim biçimine sahip karakovan balı gelmektedir. İnsan sağlığı açısından çok faydalı birçok üründe olduğu gibi hakiki karakovanbalıda bulmak oldukça güçtür. Daha fazla maddi kazanç sağlamak isteyenler tıpkı diğer ürünlerde olduğu gibi ne yazikki doğanın insanoğluna bahşetiği bu güzelliği suistimal etmektedir.

 

Karakovan balı, üretimi yapılan diğer ballara göre çok daha fazla ugraş ve emek isteyen bir bal çeşididir. Peki satın alıp tükettiğimiz karakovan balın hakiki olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz ? 

Aslında bu soruya en iyi cevap bilimsel ortamlardan geçen ballar desekte her kesin satın aldığı balı analiz ettirme şansı olmaya bilir. İşte tam bu noktada sizlere ufak ve etkili ipuçları sunabiliriz. 

Karakovan balı hasadı genellikle eylül ayı sonlarında yapılmaktadır. Ortalama olarak kilogram fiyatı  2015 yılı itibari ile 120 tl üzerinde satılmaktadır. Karakovan balı diğer sahte ballara göre daha koyu bir kıvama sahiptir. Sahte bal ise orjinal ballara göre daha açık renge sahiptir. Karakovan balın akışkanlığı sürekli olmalıdır, kesik kesik duraklayarak akan bal ise sıkıntılı bir bal olabilir. Gerçekhakiki karakovan balı tüketildiği zaman diğer ballara göre genizde daha fazla bir yanmaya yol açabilir. Tüketmek üzere satın aldığınız ve saklamak için buzdolabında sakladığnız karakovan balı şekerleniyor ise bu bal hakiki bir baldır. Hakiki bal soğuk havalarda alt taraftan başlamak sureti ile donma yapar. Balın şekerlenmesi durumunda ise, eski halini almasını istiyor isek güneşe çıkarmanız veya sıcak suda biraz bekletmeniz yeterli olacaktır. Tabiki bu işlemi yaptığınız zaman aşırı derecede balın ısıya maruz kalmasını engelememiz gerekir.

Karakovan balı, Malatya Pötürgede en uygun şekilde üretimi yapılmaktadır. Özellikle karakovan balı çok eski maziye sahip olması ile birlik Osmanlı dönemlerin şifahanelerde ve saray halkının sofralarında yer almıştır.